Pozor na podvody. Triky s podvrženou identitou mohou vaši firmu připravit o miliony.
Představte si situaci, kdy podvodník zneužije identitu legálně fungující společnosti, nechá si dodat zboží a následně bez zaplacení zmizí. Podvody s podvrženou identitou nejsou žádnou novinkou, ale přesto stále nacházejí nové oběti a podvedenou firmu dokážou připravit o zboží v řádech milionů korun. Jak poznat podezřelou objednávku a na co si dát pozor při jednání s novým odběratelem?
„Chtěli bychom opět varovat firmy před podvody s podvrženou identitou. V uplynulém roce a zejména v poslední době jsme se setkali s nárůstem pokusů o podvodné vylákání zboží od našich klientů,“ říká Robert Hausman, ředitel obchodního oddělení úvěrové pojišťovny Credendo a dodává: „Podvodníci zneužijí identitu legálně fungující společnosti a vydávají se za jejího zástupce. Následně odeberou velké množství snadno obchodovatelného zboží a beze stopy zmizí. S těmito případy jsme se v uplynulém roce setkali nejen u našich českých klientů, ale i v Polsku. Nárůst případů je ve srovnání s předchozími roky 100% a škody šplhají do milionů.“
Za koho se podvodníci vydávají
Podvodníci se nejčastěji vydávají za zástupce renomovaných zahraničních společností ze států s otevřeným rejstříkem, kde je možné použít veřejná data a také zveřejněné podpisy. V poslední době se jedná především o firmy z Velké Británie, ale i ze Švýcarska. Dále podvodníci zneužívají jména firem, které nemají webové stránky. Ukradené zboží směřuje především do nejrůznějších zemí EU, ale v poslední době často putuje i na Blízký východ nebo do Afriky.
Jak podvod probíhá
Falešní odběratelé obvykle používají e-mailovou doménu podobnou té, kterou užívá původní značka. Adresa je téměř nerozeznatelná od originálu. Liší se například jen interpunkčním znaménkem nebo písmenem. Z této falešné e-mailové adresy pak podvodník pošle zprávu, v níž představí svou společnost, nabídne spolupráci a vyjednává nákup velkého množství snadno obchodovatelného zboží s žádostí o platbu na fakturu.
Váháte? Podvodník vám doporučí pojištění pohledávek…
Jestliže má dodavatel pochybnosti a nechce zboží na úvěr poskytnout, doporučí mu podvodník využít faktoring nebo pojištění pohledávek. Dobře ví, že pojišťovny poskytují úvěrové limity ověřeným a prosperujícím společnostem, za jejichž zástupce se vydává. Dodavatel se tedy pojistí, a dodávku realizuje v domnění, že má riziko zajištěné. Netuší ovšem, že jeho zboží nesměřuje k pojištěnému subjektu, ale ve skutečnosti k podvodníkovi, který se za renomovanou firmu jen vydává a na kterého se tudíž pojištění nevztahuje. Odběratel – podvodník - pak většinou na poslední chvíli, těsně před dodáním zboží, informuje dodavatele o přetížení skladu a žádá o přesměrování dodávky na jinou adresu. Tato adresa ovšem se společností, na kterou byl poskytnutý úvěrový limit, nijak nesouvisí. Jakmile uplyne lhůta splatnosti, dlužník slibuje zaplatit během několika dní, ale místo toho zmizí…
Jak poznat podezřelou objednávku? Následující varovné signály by měly při komunikaci s potenciálním klientem vzbudit vaši pozornost:
- Nový zákazník kontaktuje dodavatele jako první a zboží objedná bez vyjednávání o ceně.
- Objednávku posílá ředitel společnosti nebo vrcholový manažer, jejichž údaje jsou na webu renomované společnosti snadno dohledatelné.
- Zákazník tlačí na rychlé dodání.
- Doručovací adresu nelze spojit s faktickou adresou společnosti. Může to být například místo, kde se nachází logistické centrum.
Na co si dát pozor před uzavřením transakce s novým dodavatelem
- Při přijímání první objednávky od nového zákazníka zkontrolujte, zda adresa, telefonní číslo a e-mailová doména souhlasí a údaje nejsou falešné.
- Vyhledejte oficiální webové stránky společnosti prostřednictvím důvěryhodného vyhledavače a zavolejte na číslo uvedené na stránce, abyste si potvrdili podrobnosti o doručení objednávky.
- Na internetu proveďte i další průzkum týkající se potenciálního klienta. Podívejte se, zda se o dané společnosti neobjevily nějaké zprávy týkající se podvodů s podvrženou identitou, ověřte si doručovací adresu na Google Street View atd.
- Osobu, která vás kontaktovala, si vyhledejte prostřednictvím sociální sítě (např. LinkedIn nebo případně Facebook), porovnejte údaje a zvažte další jednání tímto způsobem.
- U první objednávky vždy žádejte platbu předem.
- V případě jakéhokoli podezření kontaktujte úvěrovou pojišťovnu s žádostí o prověření odběratele – tím můžete pomoci nejen sobě, ale i ostatním firmám.
Jestliže odhalíte podvod až ve chvíli, kdy dojde k doručení zboží, je šance na získání peněz minimální. V takovém případě navíc pojistitel nemůže vyplatit pojistné plnění, protože popsaná situace je klasifikována jako podvod, na který se pojištění pohledávek nevztahuje. V případě dodávky zboží či služeb na základě falešné objednávky totiž nedojde k dodávce pojištěnému odběrateli. Takto vzniklé pohledávky tedy nejsou pojištěné v rámci úvěrového pojištění. Před odesláním zboží si proto své nové klienty důkladně prověřte, abyste minimalizovali riziko, že se stanete obětí podvodu. Ač se tento postup může v dnešní rychlé době jevit jako složitý a zdlouhavý, záchrana zboží v řádu milionů za to určitě stojí.